Sayfalar

26 Ocak 2015 Pazartesi

ÇOCUK MÜZESİ GEZİMİZ

Bol fotoğraflı bir post olacak bu...Geçen gün internette gezinirken gördüm bu müzeyi.Ankara'nın nimetlerinden yararlanalım istedim.Hazır annanemiz de burdayken Ece'yi ona bıraktık ve oğlumla başbaşa bir gün geçirdik.Ön yargılı gittim açıkcası.Sıradan bir müze zannetmiştim.Çok yanılmışım.harika bir yer.4-7 yaş arasındaki çocuklar ebeveynleri ile girebiliyorlar.3 bölüm var gezilebilecek.Biz dinozorlar çok ilgimizi çektiği için 1.bölümü seçtik.Bir rehber eşliğinde geziyorsunuz.5-6 çocuk vardı bizimle birlikte.rehber abla çok ilgiliydi,çocuklara hep isimleriyle hitap etti.İlk olarak mevsim odalarını gördük.O kadar güzeldi ki çok şaşırdım.Kesinlikle yağarak yaşayarak öğrenmek bu kadar zevkli hale getirilebilir.Mevsimlerle ilgili konuştular,rehber öğretmen soru sordu çocuklar cevapladı.Drama yaptılar.Mevsimlerde yetişen meyvelerden tutun bütün doğa olaylarından bahsettiler.Çok güzeldi,çok beğendim...Sonra Ali Babanın Çiftliği bölümüne geçtik.Orda da hayvanlardan bahsettik.Arı olup bal yaptılar,inek sağdılar.Karınca yuvasını gördüler,yılanlardan bahsettiler.Ya anlatamıyorum bile bence mükemmeldi.Değirmende un yaptılar,korkuluktan korktular:)Sonra da dinozorlar bölümüne geçtik.Orda kazı yaptılar dinozor fosillerini gördüler.Dinozorların etçil mi otçul mu olduklarından bahsettiler.Çıkardıkları sesleri dinlediler.Daha bir sürü hayvanı görüp özelliklerinden bahsettiler.Biz gittikten iki hafta sonra Efe okulla birlikte tekrar gitti.Öğretmenimiz de bizimle aynı şekilde düşünüp 1.bölümü seçmiş.Sıkılır tekrar gitmekten diye düşündüm ama gitmek isteyince gönderdim.En yakın zamanda 2. ve 3. bölümlere de gitmek istiyorum.
Ben çok beğendim,Efe de öyle.Eğer Ankara'daysanız ya da yolunuz Ankara'ya düşerse mutlaka gidin derim.Armada AVM'de en alt katta...
Şimdi de geçelim fotoğraflara...Fotoğraflar karışık,hem benim çektiklerim hem de öğretmenimizin çektikleri var.


                                                     Burası yılanların olduğu bölüm..

                                      Rehber öğretmen yılanlar hakkında bilgi veriyor.

                                                        Burda küçük bir değirmen var.

                                       Korkuluk ve ne işe yaradığı üzerine konuşuluyor...

                                           
                                                  Sonbaharda yağmur yağdırıyorlar.


                                    Kış mevsimi,kar yağmış gibi zemin yumuşacık.


                                                       Kazı yapıyorlar.


                   Burası ayrı bir bölüm ay yürüyüşü yapılıyor.Efe küçük olduğu için çıkan seslerden korkabilir diye erteledik.Tekrar gidince ay yürüyüşü yapmayı çok istiyor.

                                         İnek sağıyorlar.İnek maket ama süt sağılan yer yumuşacık...                                                         
                                                  Arı olup çiçeklerden polen alıyorlar.                                                      Burası da karınca yuvasının olduğu yer.

                                                            Ağaçtan elma topluyorlar.

Çıkışta da oğlumla birlikte yemek yedik...Bizim için hem eğitici hem de eğlenceli bir gün oldu bizim için.İnşallah en yakın zamanda tekrarlarız:)

2 yorum:

  1. Müze konsepti çok güzel lakin işletmecileri samimi değil..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. neden öyle düşündünüz bilemedim...ben gayet emnun kaldım...

      Sil